Każdy zna napoje energetyczne z logo rożnych firm. Kupując go jako produkt reklamowy, warto poznać czym jest dokładnie popularny i lubiany energetyk. Napoje energetyczne w dzisiejszych czasach są niezwykle popularne. Pije je niemal każdy – od młodzieży po dorosłych ludzi. W środkach przekazu reklamy często napoje takie kreowane są jako sposób walki z przemęczeniem wynikającym z wytężonego wysiłku. Szczególnym powodzeniem cieszą się zatem wśród studentów czy uczniów, którzy uczą się po nocach do testów czy egzaminów.
W skład niemalże wszystkich napoi tego typu wchodzi:
- woda
- cukier
- regulatory kwasowości
- substancje czynne
Procentowa zawartość tych ostatnich różni się w zależności od konkretnego producenta. To te składniki określają tak zwaną „moc” napoju. Poniższe substancje są najczęściej wykorzystywane jako pobudzające nas organizm:
- kofeina
- guarana
- żeń-szeń
- kreatyna
- karnityna
- witaminy z grupy B
Napoje te nie zawierają tłuszczu więc są nisko kaloryczne. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu oraz zwiększenie szybkości reakcji umysłu.
Pojawienie się ich na rynku pod koniec XX wieku zrewolucjonizowało przemysł soków i napoi. Nowy produkt szybko zakorzenił się na sklepowych półkach i zagościł w domach jako sposób na nieprzespane noce. Na temat napojów energetycznych powstało już wiele badań, najczęściej sprzecznych ze sobą. Jedni wskazują na pozytywne aspekty spożywania energetyków inny wręcz przeciwnie. Argumentami wskazującymi na zalety napoi energetycznych są wspomniana już poprawa koncentracji i szybsza reakcja. Argumentami przeciw jest przede wszystkim możliwość uzależnienia się od substancji składowych napoju. Jedno jest pewne – zachowanie umiaru w tym przypadku może okazać się zbawienne.
Niezwykle trudnym zadaniem jest określenie bezpiecznej ilości energetyków, którą człowiek może „wlać do organizmu”. Zależy to w głównej mierze od diety, jaką prowadzi człowiek. Warto pamiętać, że główny składnik napoju (kofeina) nie znajduje się tylko w kawie. Mamy z nią styczność wszędzie od kawy po napoje typu cola aż nawet do czekolady. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić czy w naszym organizmie nie zalega już kofeina, która jak wiemy w nadmiarze może mieć działanie odwrotne do spodziewanego. Senność wraz z problemami z zaśnięciem, zmęczenie i chęć odpoczynku połączona z ogólnym pobudzenie organizmu. każdy zna te objawy.